Sprzedając na Allegro, ale również w swoim własnym sklepie, jednym z czynników decydujących o zakupie przez klienta jest cena. Czy będąc najtańszym na rynku, rzeczywiście możemy stać się super sprzedawcą? Postanowiłem zrobić mały test, czy aby na pewno cena sprzedaży to jedyny czynnik, na który patrzy nasz klient.

Najtańszy może być tylko jeden

Często widzę, jak niektórzy sprzedawcy na allegro przebijają się ofertami w dół. Jeśli decydujemy się na taką strategię, to albo musimy mieć faktycznie towar w bardzo dobrej cenie od producenta, albo chcemy się go najnormalniej w świecie pozbyć.

Sprzedając za najniższą cenę, przyciągniemy sobie klientów, którzy szukają zawsze najniższej ceny i nie liczy się dla nich nic innego. Co zatem się stanie, kiedy masz najniższą cenę na rynku, ale nagle konkurencja obniży cenę za produkt jeszcze niżej? Twoi klienci (a przynajmniej ich większość) przejdą do konkurencji, ponieważ przyciągnąłeś sobie tłum ludzi, który patrzy tylko i wyłącznie na cenę.

Cena sprzedaży to nie wszystko

Co, jeśli nie cena? Pamiętaj, że każdy klient to inna misja zakupowa, inne potrzeby. Jeśli mierzysz ich swoją miarą, to przyciągasz tylko klientów podobnych do siebie samego. Warto więc zaoferować inne rzeczy swoim klientom w tej samej ofercie, nie zaniżając przy tym ceny sprzedaży.

Coraz większą wartość dla klienta ma czas. Jeśli zatem proponujesz natychmiastową wysyłkę bądź też w ciągu 24 godzin, to klienci zapewne docenią ten fakt. Kolejnym krokiem, który możesz zrobić w kierunku klienta to darmowa wysyłka. Nie musisz wcale dopłacać z własnej kieszeni, ale wystarczy, że zaproponujesz wysyłkę z opcją SMART, jeśli sprzedajesz na allegro.

Oryginalny opis

Zadbaj o to, aby twój opis różnił się znacząco od opisu konkurencji. Często klienci dłużej podejmują decyzję czy nabyć dany produkt. Szukają więc informacji w różnych miejscach, u różnych sprzedawców. Zadbaj również o zdjęcia. Nie potrzebujesz do tego lustrzanki czy bezlusterkowca za miliardy złotych. Wystarczy smartfon i obróbka w darmowym programie GIMP.

Jak więc ustalić cenę?

W moich aukcjach cena sprzedaż zostaje ustalnona tak, abym to ja jako sprzedawca między innymi był również zadowolony. Klient za to otrzymuje dobrze zapakowany towar oraz w większości przypadków wysyłką w ciągu 24 godzin. Z reguły mój narzut w ofertach waha się w granicach między 1,3 a 1,6. Jednak po przeczytaniu książki Tima Ferrisa – “4-godzinny tydzień pracy”.

Zdecydowałem się na podniesienie poprzeczki. Dla testów skopiowałem część najpopularniejszych ofert 1:1, dźwigając przy tym tylko cenę bazową o 1,6. Efekt był widoczny już po kilku dniach od wystawienia ofert. Klienci kupują nie tylko przez wzgląd na cenę. Wyniki przedstawiam na filmie, do którego link umieściłem na końcu tego artykułu.

Podsumowanie

Wiele czynników ma wpływ na to, czy klient kupi tylko i wyłącznie u Ciebie. Na moim przykładzie widać, że cena sprzedaży to nie jedyny czynnik, który decyduje o całym procesie zakupowym. Sprzedaż powinna być dla Ciebie frajdą i jeśli obie strony są zadowolone, to prowadzenie biznesu staje się o wiele prostsze. Pamiętaj o tym, jeśli najdzie cię ochota zrównywania się w dół z konkurencją. Czasem wraz ze spadkiem ceny spada jakość, co niestety może nie być dobre określonej grupy klientów.

Podobne wpisy