Co sprzedawać na Allegro, jak znaleźć niszę?

Palec pokazujący trendy z informacją co sprzedawać

Sprzedaż w dzisiejszych czasach to nieodłączny element naszego życia. Sprzedajesz w momencie, kiedy zapraszasz koleżankę, bądź kolegą na kawę. Sprzedajesz również wtedy, gdy negocjujesz z szefem podwyżkę płacy. Jeśli chcesz sprzedawać na Allegro i posiadasz już wiedzę jak to robić, warto jeszcze dowiedzieć się co sprzedawać? Na szczęście są do tego odpowiednie narzędzia, które znacząco ułatwiają cały proces.

Umiejętności to nie wszystko

Jeśli masz wysokie kompetencje sprzedażowe, ale nie wiesz co sprzedawać i jakie są trendy w danej branży, to może być ci ciężko zrobić ten pierwszy krok. Wiele osób, chciałoby zostać sprzedawcami na allegro, ale nie wiedzą jakie towary aktualnie wiodą prym. To, co powinieneś zrobić w pierwszej kolejności to przede wszystkim zbadać rynek.

Na szczęście istnieją już do tego odpowiednie narzędzia, które znacznie ułatwiają ten proces i odpowiedzą ci na pytanie, co sprzedawać. Te narzędzia to tradewatch oraz tradeanalytics. Pierwsze z nich istnieje już długi czas na rynku i choć szata graficzna może wygląda jak z poprzedniej epoki, to jednak liczy się tu funkcjonalność. Możemy prześledzić trendy panujące na Allegro, nawet o kilka lat wstecz. Drugie narzędzie jest dostępne w twoim abonamencie sprzedawcy Allegro. Pakiet podstawowy pozwala na dodanie jednego konta i śledzenie do 180 dni wstecz. Dla mnie jednak okazało się to wystarczające.

W zależności od tego, czy sprzedajesz np. w modelu dropshipping, czy też kupujesz towar na własne półki, posiadasz zapewne dostęp do bazy produktowej. Jeśli twoja konkurencja sprzedaje również podobne towary, to warto sprawdzić czasem, co cieszy się największą popularnością, a następnie zadbać o odpowiedni opis i wpasować się cenowo. Sam tak zaczynałem, gdy decydowałem się na dodanie do oferty nowego asortymentu. Na początku wystawiałem oferty najpopularniejsze, a następnie rozbudowałem bazę o pozostałe produkty.

Analizuj na bieżąco

Z trendami z reguły jest tak, że czasem jest chwilowy popyt na dany produkt, a czasem towary sprzedają się ciągle. Ważne jest, żeby odpowiednio określić, co sprzedawać i spróbować się dopasować do tego. W poprzednim artykule: opowiadałem o mojej metodzie, jak ustalić cenę. Jeśli już wiemy, co chcemy sprzedawać, to możemy zastosować moją wspomnianą wcześniej taktykę, a potem modyfikować. Należy pamiętać, że nic nie trwa wiecznie, dlatego powinniśmy na bieżąco analizować nasze działania.

Samo korzystanie ze wspomnianych wyżej narzędzi nie jest bardzo skomplikowane. Samej analizie będę chciał poświęcić osobny artykuł, a przynajmniej opisać jej podstawy. Jednak możesz zacząć to robić sam już teraz, bo narzędzia są w miarę intuicyjne, a w sieci można znaleźć dużo samouczków.

Ciągły proces

Jeśli zdecydowałeś się na to, aby zostać sprzedawcą na allegro, to pamiętaj, że jest to ciągły proces. Jednym przychodzi to łatwiej i szybciej, a innym trudniej i mozolnie. Jeśli jednak będziesz oprócz cyklu sprzedaży i wysyłki wdrażał nowe pomysły i je analizował pod kątem tego, co działa, to zapewne znajdziesz szybko swoje własne sposoby i niszę (jak to było w moim przypadku). Pamiętaj, że duży sukces przyjdzie małymi krokami. Więc czas działać!