Każdy kiedyś gdzieś zaczynał. Jeśli chcesz zostać e-sprzedawcą i zacząć od platformy allegro, to warto wcześniej odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą w podjęciu decyzji, czy to zajęcie jest na pewno dla Ciebie. Jeśli nie miałeś nigdy styczności, ze sprzedażą online i zastanawiasz się jak zacząć sprzedawać na allegro, to myślę że ten artykuł powinien rozwiać kilka twoich wątpliwości.

Chcesz dorobić, czy zarabiać?

To jedno z podstawowych pytań, które powinieneś/powinnaś sobie zadać, jeszcze przed opublikowaniem swojej pierwszej aukcji. Czy potrzebujesz tylko kilka stówek kieszonkowego, czy jednak chcesz wejść w to głębiej i zarabiać na tym miesięcznie?

Ze sprzedaży na allegro, można się spokojnie utrzymywać i to o wiele lepiej niż na pracy etatowej – tak jest obecnie w moim przypadku. Ilość włożonej pracy dziś z reguły odwdzięczy Ci się pozytywnie w późniejszym okresie.

Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę

Szef Cię denerwuje, koledzy z pracy drażnią i tak dalej, i tak dalej – to jedno z głównych zdań promujących biznesy niektórych osób, abyś rzucił wszystko i zaczął prowadzić biznes według ich porad, ale najlepiej, jeśli na samym początku wykupisz wszystkie ich szkolenia i kursy, a potem się zobaczy, może będziesz szczęśliwy.

Praca etatowa to świetny backup, aby zacząć z allegro. Jeśli Ci się noga podwinie, to masz zawsze do czego wracać. Prowadzenie własnej działalności na etacie jest tanie, bo kosztuje Cię tylko składkę zdrowotną, jeśli chodzi o koszty stałe.

Nie musisz na samym początku inwestować w magazyny, samochody – bo to przyjdzie z czasem. Skąd wiesz, że nisza, w której zaczniesz działać jest bardzo dochodowa? Jeśli tego nie zweryfikuje rynek, to się nie przekonasz. Więc na początek nie wydawaj pieniędzy na niepotrzebne koszty, tylko skup się na sprzedaży i poszukiwaniu nowych nisz.

Ja sam mój magazyn, zorganizowałem dopiero po roku sprzedaży na etacie. Powodem była coraz większa sprzedaż. Sprzedawałem głównie meble, więc gabarytowo większe paczki. Dlatego wynająłem od spółdzielni 8m2, aby mieć miejsce do spakowania i przekazania paczek kurierowi. Musiał to być parter ze względu na ciężkie paczki.

Jak zacząć sprzedawać na allegro

Potem znalazłem sobie inne nisze, ale to historia na oddzielny artykuł.

Cena czyni cuda

Z reguły zasada jest taka, zrób obrót, a marża przyjdzie sama. Bardzo ważna jest więc polityka cenowa, którą ustalisz w swoim sklepie. Z góry uprzedzam, że nie warto bić się ceną i sprzedawać najniżej, albo nie bawić się w sprzedaż w kategoriach, gdzie walka cenowa trwa.

Jeśli więc zastanawiasz się jak zacząć sprzedawać na allegro i na tym zarobić, to odpowiedź jest najprostsza – kupuj taniej, sprzedawaj drożej, ale tak by po odjęciu prowizji została kwota dla Ciebie. Więcej o cenie oraz o niszy piszę w poprzednich moich artykułach:

Wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza.

Prowadząc sprzedaż na allegro, musisz być na bieżąco z aktualnościami. Platforma rozwija się bardzo dynamicznie i może zdarzyć się tak, że dziś sprzedajesz na 5% prowizji, a jutro już 15%.

Oprócz wiedzy regulaminowej warto czytać dobrze o sprzedaży, marketingu i zachowaniach kupujących. Pozycji w literaturze jest wiele. Moją ulubioną książką, z której wykorzystałem wiele rzeczy w swojej sprzedaży, jest książka Setha Godina – To jest marketing!

Działaj!

Praktyka czyni mistrza, więc jeśli sprzedaż będzie Ci towarzyszyć codziennie, nabierzesz doświadczenia i bez problemu wespniesz się na wyższy poziom.

Jako uzupełnienie artykułu zapraszam na krótki film na moim kanale na YouTube, gdzie znajdziesz o wiele więcej przydatnych informacji, które pomogą Ci podczas sprzedaży na allegro.

Podobne wpisy