Prowizja Allegro w kosztach wysyłki

Jeszcze nie tak dawno, bo w marcu bieżącego roku, Allegro zapowiedziało wprowadzenie nowego regulaminu. Opisywałem to w styczniowym artykule. Ze względu na pandemię, termin ten został przesunięty na później. Wraz z łagodzeniem obostrzeń w kraju, rozpoczęło się zaostrzanie regulaminu na Allegro. Od 1 czerwca prowizja allegro obejmie wszystkie przesyłki bez opcji SMART lub za 0 zł.

To był maj

Zanim jednak sprzedawcy otrzymali wspomniany wyżej “prezent”, wcześniej wygasła umowa z Pocztą Polską, a wraz z nią stary cennik. O nowym cenniku więcej opowiadam na filmie poniżej.

W nowej umowie to Allegro będzie odpowiedzialne za rozliczanie swoich klientów z przesyłek z przedrostkiem “Allegro”. Dodatkowo wszystkie przesyłki Poczty Polskiej, będą realizowane za pomocą jednego konta e-nadawcy, więc i Poczta na tę okazję przygotowała użytkownikom nowe umowy i cenniki, z których mamy możliwość skorzystać.

Należy jednak pamiętać o prawidłowym przekazywaniu danych do e-nadawcy, ponieważ w przeciwnym wypadku, to Poczta nas obciąży za taką przesyłkę.

Czerwca czar – prowizja allegro

Kiedy temat dodatkowej prowizji na Allegro ucichł, pod koniec maja sprzedawcy otrzymali wiadomość z informacją, że od 1 czerwca 2020 roku, nadchodzi nowa prowizja allegro, która obejmie również koszt wysyłki w przesyłkach bez SMART.

Najbardziej na tym mogą stracić osoby, które sprzedają produkty nisko marżowe. Czasem koszt prowizji w takim przypadku może przewyższyć nasz zysk z danego towaru.

Misje zakupowe klientów są różne. Może zdarzyć się i tak, że klient kupi w naszym sklepie towar za 1 zł i wybierze przesyłkę za 10,49. W tym przypadku koszt prowizji z przesyłki (w zależności od kategorii) to np. 10%, czyli 1,04 zł. Biznes niezbyt opłacalny w tym przypadku.

Najbliższe miesiące pokażą, jaki wpływ ta zmiana będzie mieć na sprzedaż. Spowoduje to pewnie mały przesiew. Ja sam, już dawno “wyleczyłem” się z oferowania drogich wysyłek i jak dla mnie uruchomienie Allegro SMART, poruszyło moją sprzedaż w górę co prezentowałem na filmie podsumowującym “pandemiczną sprzedaż”.

Dla tych, którzy chcieliby zagłębić szczegóły nowej prowizji allegro, zapraszam do obejrzenia najnowszego filmu na moim kanale YouTube poniżej.