Zmiany na Allegro. Nowy regulamin, a w internecie burza.

zmiany na allegro

Kilka dni temu, Allegro wysłało do sprzedawców wiadomość z informacją o nadchodzących zmianach. W wiadomości tej pojawił się między innymi punkt o wprowadzeniu dodatkowej prowizji. Jeśli jesteś sprzedawcą, to zapewne powinieneś przeczytać dalej, aby dowiedzieć się jakie zmiany na allegro czekają cię już od 2 kwietnia 2020 roku.

Podstawowa prowizja

Jeśli sprzedajesz na allegro, to zapewne wiesz, że od każdego sprzedanego przedmiotu zapłacisz prowizję od sprzedaży. To normalne, serwis musi się z czegoś utrzymywać. W zależności od kategorii, w której sprzedajesz, prowizja ta może wahać się między 4 a 15 procent, a w niektórych kategoriach nie zapłacisz więcej niż określony limit. Koszty wysyłki nigdy nie były objęte prowizją, ponieważ jest to ponoszony przez sprzedawcę koszt.

Jadnak taki sposób naliczania opłat potrwa jeszcze przez chwilę, ponieważ od 2 kwietnia 2020 roku zachodzą pewne zmiany na allegro. Jeśli nie proponujesz kupującym pakiety “SMART” lub wysyłki za 0 zł, to portal zacznie doliczać prowizję również do kosztów wysyłki.

“Prowizja od sprzedaży od 2 kwietnia będzie obliczana w nowy sposób: w transakcjach innych niż z dostawą Allegro Smart! lub z dostawą za 0 złotych, prowizja będzie obejmować łączny koszt produktu i dostawy. “

żródło: Allegro.pl

Dlaczego taki zabieg?

Wprowadzenie tej zmiany na allegro ma zmotywować sprzedawców do tego, aby skończyli doliczać do kosztów wysyłki dodatkową marżę, obniżając tym samym cenę towaru. Jak można łatwo się domyślić, mniejsza cena towaru, to mniejsza prowizja, czyli mniejszy zysk po stronie Allegro.

Doliczenie tych kilku złotych w przypadku niektórych sprzedawców mogło nie boleć aż tak bardzo. Jednak zdarzają się sprzedawcy, który towar w cenie rynkowej około 600 zł, próbują sprzedać za 450 zł + 150 zł kosztów wysyłki. Jak się łatwo można domyśleć, dotychczas te 150 zł nie będzie objęte prowizją. Jest to trochę nieuczciwe w kierunku sprzedawców, którzy ten sam towar sprzedają właśnie za 600 zł, doliczając do tego wysyłkę 12 zł.

Kto zyska, a kto starci?

Jeśli dużo kupujesz, na allegro to zapewne ta zmiana może spowodować większą ilość przesyłek z pakietem “SMART”. Jeśli jesteś sprzedawcą tanich rzeczy i do tej pory rekompensowałeś sobie cenę towaru, kosztem przesyłki, to ta zmiana pewnie cię zaboli. Może posłużę się poniższym przykładem. Załóżmy, że jesteś uczciwym sprzedawcą, ale korzystasz z pośredników kurierskich w cenie 12 zł brutto za paczkę. Klient kupuje drobny towar za 3 zł.

  • Zakup towaru: 2 zł
  • Sprzedaż: 3 zł
  • Koszt wysyłki: 12 zł
  • Prowizja za towar (10%): 0,60 zł
  • Prowizja za przesyłkę (10%): 1,2 zł
  • Zysk: na towarze: 1 zł
  • Koszty prowizji 1,8 zł
  • Twój wynik: -0,80 zł.

Oczywiście jest to uproszczony przykład. Tam, gdzie są niskie ceny, taki zabieg z pewnością może zaboleć. Możesz więc dźwignąć cenę lub udostępnij wysyłkę w pakiecie “SMART”. Jeśli dźwigniesz cenę, a jest ona twoim głównym czynnikiem konkurencyjnym, to trochę cię zaboli. Pamiętaj jednak, że najtańszy może być tylko jeden, a ceny nie można obniżać w nieskończoność. Jeśli sprzedajesz jednak droższe przedmioty lub na większych marżach, to te zmiany na allegro mogą nie wpłynąć tak mocno na Ciebie.

Czy zmiany na allegro są zgodne z prawem?

Wprowadzone zmiany na allegro, mogą wydawać się niektórym sprzedawcom sprzeczne z prawem. Są jednak tego 2 strony medalu. Z jednej strony, chcąc sprzedawać na Allegro, akceptujemy regulamin portalu, który w jednym z punktów zabrania doliczania dodatkowych opłat do kosztów wysyłki. Jednak z drugiej strony objęty został prowizją nasz koszt uzyskania przychodu. Nie mnie to oceniać, jednak Allegro wyciąga też rękę w stronę kupujących oferując wspomniany program “SMART”

Podsumowanie

Allegro wprowadza na swoim portalu ostatniego czasu różne zmiany. Część z nich zadowala sprzedawców, jak i kupujących (np. program SMART). Inne zaś dźwigają nam ciśnienie (np. rosnące prowizje). Alternatywą więc pozostaje znalezienie odpowiedniej dla siebie niszy, lub otwarcie własnego sklepu. Należy jednak pamiętać, że i ten musisz jakoś wypromować, co w początkowej fazie może przewyższyć koszty na allegro.

Pewnie też zastanawiasz się, czy tylko takie niespodzianki cię czekają, ze strony portalu. W serwisie przybyło dodatkowych punktów regulaminu, więc możesz przygotować się już wcześniej. Całość można przeczytać tutaj.

Mimo wprowadzonych zmian dalej jestem zdania, że sprzedaż na Allegro jest opłacalna, a całość możesz przeczytać w jednym z moich artykułów – Czy sprzedaż na allegro ma jeszcze sens?